שילוב צבעים בצורה נכונה

לא מדובר כאן באומץ לב, או שינוי משמעותי מדובר על שילוב צבעים נכון שיתאים לכם ולבני משפחתכם, תכניסו קצת צבע לחייכם בצורה מתונה ומאוזנת על מנת לשפר את עיצוב הבית ולהשרות אווירה חמימה וביתית.

איך תעשו את זה?

נתחיל בצבעים, כפי שרובכם יודעים קיימים שלושה צבעי יסוד, אדום, כחול וצהוב, אליהם לא ניתן להגיע ע"י ערבוב של צבעים אחרים. אבל מהם ניתן להפיק את כל פלטת הצבעים. אם אתם מחפשים עיצוב רגוע אך עדיין עם טאץ' צבעוני תוכלו לבחור באחד מצבעי היסוד ולשלב את גוניו. לדוגמא תוכלו לבחור בצבע הכחול ולשלב תכלת, טורקיז, כחול כהה וכו. אם תבחרו בצבע הצהוב תוכלו לשלב אותו יחד עם כתום, צהוב בהיר וחום כך תשארו על אותם גוונים, תוסיפו קצת צבעים לחלל המגורים אך עדיין תשארו מתונים.

תופתעו לגלות שבשנים האחרונות הצבעים הבולטים בהם ישראלים משתמשים לעיצוב הבית הם גוונים מקוריים שיוצורו לאורך השנים ע"י ערבוב צבעים. לדוגמא, הצבע השולט בשנת 2019 היה קורל חי, שילוב בין ורוד לכתום בהיר. ההסבר לכך הוא שלאורך השנים התקדמנו גם בתחום עיצוב הבית והבנו שלא רק הצבעים המוכרים לנו הם אלו שיוכלים לעזור לנו בסטיילינג אלא גם שילובי צבעים שלא הכרנו.

כשאני מדברים על עיצוב צבעים, חשוב להסתכל לא רק על הרהיטים והקירות, אלא אפילו על צבע הרצפות. על המשקופים, הדלתות, הידיות, חיפויי הקיר ועוד אלמנטים שיש בבית לפני שמתחילים את השינוי. חשוב לזכור שיש הבדל משמעותי בין שיפוץ הבית לבין עיצוב בית חדש לחלוטין. כשאתם מעצבים בית חדש לחלוטין אתם יכולים לבחור את העיצוב מאפס ובעצם להחליט אפילו על צבעי הדלתות, המשקופים והאלמנטים הנוספים. אבל כשאתם עושים שיפוץ, ויש דברים שהעלות הכספית שלהם גבוהה לשינוי, כמו החלפת דלתות ורצפות חדשות, תתמקדו באיך אתם יכולים לשלב אליהם צבעים נוספים כדי ליצור שינוי משמעותי בלי הוצאה שתקרע את הכיס.

לפעמים, כל מה שאתם צריכים זה שילוב נגיעה קטנה של צבע כדי ליצור את השינוי הגדול. כלומר גם אם עיצוב הבית שלכם כבר קיים ויש בו גוונים ניטרליים כמו לבן, שחור או אפור. תוכלו בקלות להוסיף טאץ' קטן של טורקיז או ורוד וליצור אווירה מודרנית וצבעונית.

יש טכניקות מסויימות שתוכלו ליישם אותם על מנת ליצור את השילוב הראוי בין הצבעים, טכניקה בולטת המתבססת על חוק 60/30/10. המטרה כאן היא לקבל חלל עיצובי והרמוניה. בחירה בגוון ניטרלי כללי כמו לבן, שמנת, אפור או שחור שישלוט ב 60% מהחלל, להוסיף לו גוון משני גם הוא ניטרלי שיהווה 30% מהחלל ולבסוף לבחור בצבע דרסטי כמו אדום, כחול, ורוד או כתום שיהווה 10% מהחלל. שימוש בטכניקה הזו תגרום לכם ליצור חלל הרמוני, צבעוניות ממוקדת ואווירה מדהימה. כל החלקים שעיצוב יתחברו כמו פאזל והתוצר הסופי יהיה מושלם.

גם אם אתם לא רוצים לשנות אל כל הרהיטים בביתכם תוכלו לשלב צבעים רק בפינה אחד בביתכם וכבר שם ליצור את התחושה שאליה אתם מכוונים. כלומר אם תיצרו פינת ישיבה בה יהיו שילוב צבעים חדים כמו צהוב, תכלת שחור ולבן תגרמו לשדרוג משמעותי בביתכם.

חשוב לזכור שהאווירה בבית תשתנה בהתאם לרהיטים ושילובי הצבעים שיהיו בו. אדום הוא צבע חזק ודרמטי המזכיר דם, אהבה, עונג חמימות ותשוקה, אך אם רוב חלקי החלל יהיו בצבע האדום, והוא יהיה הצבע השולט תוכלו לטעות וליצור אווירה של תוקפנות ונועזות יתר. זה בסדר לשלב צבעים נועזים אך חשוב לא להגזים.